Na dobre samopoczucie składa się wiele czynników. Oczywiście dobry nastrój ma osoba, która jest szczęśliwa, jednak nawet drobiazgi mogą samopoczucie zepsuć, tak samo jak drobiazgi mogą je tak naprawdę poprawić. Jakie są sposoby na dobry nastrój?
Po pierwsze – sen
Choć jest to tak oczywiste, nie każdy dba o to, by się wysypiać, tymczasem brak snu, zwłaszcza jego permanentny niedostatek, wręcz dewastuje organizm. Ma na niego negatywny wpływ pod każdym względem, a pierwszym, na czym się odbija, jest samopoczucie. Niewyspana osoba nie tylko jest zmęczona i pozbawiona energii, ale też na nic nie ma ochoty, a nawet jest wrażliwa. Trudniej jest też wtedy radzić sobie z przeciwnościami. Warto przy tym pamiętać, że znaczenie ma nie tylko ilość snu, ale też jego jakość, a o to dba jeszcze mniej ludzi. Przed snem warto się przejść, dobrze wywietrzyć sypialnię, unikać ciężkich posiłków czy emocji. Znaczenie dla jakości snu ma też komfortowa temperatura – powinna nie być za wysoka. Oczywiście ważne są też kwestie takie jak przyjemna w dotyku pościel, a nawet piżama. Słowem, warto pozbyć się wszystkiego, co może utrudniać zasypianie czy powodować wybudzanie się. Sen jest bowiem wartościowy i ma walory regeneracyjne tylko wtedy, gdy jest głęboki i nieprzerwany. Konieczne może być więc też wyposażenie się w stopery do uszu, opaskę na oczy czy rolety w oknach.
Odpowiednia dieta
Chyba nikogo nie trzeba przekonywać co do tego, że znaczenie dla samopoczucia ma też dieta. Organizm musi być dobrze odżywiony. Należy regularnie jadać posiłki, ponieważ głód powoduje spadek energii, a także gorsze samopoczucie, spadek koncentracji itp. Jednak także ciężkie posiłki, które długo zalegają na żołądku, nie poprawiają humoru. Warto zatem jadać regularnie i lekko, by czuć się świetnie, tryskać energią i dobrym samopoczuciem.
Ulubione zajęcia
Każdy ma coś, co sprawia mu przyjemność. Warto być dla siebie dobrym i zawsze wygospodarować czas na przyjemności. Życie nie może składać się tylko z obowiązków i czynności, do wykonania jakich trzeba się zmuszać. Zawsze warto znaleźć czas w ciągu dnia lub przynajmniej np. raz na tydzień na przykład na ulubiony sport, obejrzenie dobrego filmu w towarzystwie smakowitych przekąsek, spotkania ze znajomymi czy długą kąpiel w pachnącej pianie.
Aktywność fizyczna
Choć niektórzy do sportu muszą się zmuszać, po dobrym, męczącym treningu każdy poczuje się świetnie, co ma związek z wydzielaniem się w organizmie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Poza tym włożenie energii w uprawianie sportu paradoksalnie sprawia, że potem ma się jej jeszcze więcej!