10 sposobów na szczupłą sylwetkę

Przyszła wiosna, a wraz z nią chęć pokazania światu wysportowanego, smukłego ciała. Na ulicach widuję coraz więcej biegaczy, domyślam się, że siłownie są oblegane, a na zajęciach fitness jest komplet.

Zdrowa sylwetka

Bardzo mnie cieszy to, że coraz więcej osób dąży do zdrowej i szczupłej sylwetki. Sama staram się prowadzić zdrowy i higieniczny tryb życia, dlatego jeśli uda mi się chociaż część z Was zachęcić do zmiany w swoim życiu, to uznam to za wielki sukces. Poniżej znajdziecie 10 sposobów na szczupłą sylwetkę, które przetestowałam i stosuję u siebie.

Co pomoże w odchudzaniu:

1. Zamień białe pieczywo/makaron i ryż na ciemne, pełnoziarniste. Drobnostka, ale robi dużą  różnicę.

2. Zwracaj uwagę na porcje. Zanim zaczniesz jeść coś z torebki (np. orzeszki, żurawinę), przesyp je na dłoń, albo do miseczki, tak żebyś mogła kontrolować ile zjadłaś. Do posiłków używaj mniejszych talerzy, dzięki temu porcje będą wydawały się większe. Niestety w naszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do za dużych porcji, często też jemy oczami i to, co wydaje się małą porcją w rzeczywistości może okazać się wystarczającą. Ja kontroluję wielkość porcji poprzez ważenie składników.

3. Nie pij swoich kalorii. Słodzone napoje nie powodują sytości, a mają w sobie masę niepotrzebnych kalorii. Pij wodę, ziołowe herbaty, zieloną herbatę – nie są kaloryczne.

4. Pół godziny przed posiłkiem wypij szklankę wody. Wypełni cię i dzięki temu zjesz tyle ile tak na prawdę powinnaś zjeść. Pamiętaj aby codziennie rano wypić szklankę wody z  wyciśniętą cytryną.

5. Nie głódź się. Jeśli czujesz głód zjedz nieduży owoc albo kilka orzechów, zrób owsiane ciasteczka. Nie ma nic gorszego dla diety, kiedy się głodzisz, a potem rzucasz na jedzenie, bo nie możesz wytrzymać z głodu.

6. Pozwól sobie na kostkę ciemnej czekolady dziennie. Jest pełna antyoksydantów i zdrowa, oczywiście jedzona z umiarem.

7. Poćwicz. Nawet 15 minut codziennie zbliża Cię do upragnionej sylwetki. Zostało udowodnione naukowo, że nawet krótki trening, wykonywany na 101% potrafi dać lepsze rezultaty niż długie cardio.

8. Wysypiaj się. Jeśli  chodzisz niewyspana masz większą ochotę na podjadanie i rezygnowanie z ćwiczeń. Poza tym, jak jesteś wyspana, masz więcej siły do ćwiczeń, a więcej siły to lepszy trening i lepsze efekty.

9. Jedz 4-5 małych posiłków dziennie co 3-4 godziny. Wiem, że to banał, ale mało kto tego przestrzega, a to naprawdę robi różnice. Na śniadanie zjedz płatki owsiane, omlet z płatkami, kaszę jaglaną. Na obiad zadbaj o źródła białka jak na przykład ryba, kurczak, do tego daj dużo warzyw i garść węglowodanów w postaci makaronu pełnoziarnistego, ryżu czy np. batata. Kolacja powinna być lekka i składać się głownie ze źródeł białka (filet z indyka, kurczaka, ryba) i zielonych warzyw. Przekąski między posiłkami powinny być nieduże – na drugie śniadanie zjedz jabłko, kilka marchewek, jogurt naturalny z otrębami i orzechami. Przekąską może być też koktajl owocowo-warzywny lub baton białkowy, a w moim przypadku jest to latte na mleku sojowym.

10. Nagradzaj się! Pamiętaj, że każdy potrzebuje nagrody raz na jakiś czas. Może to być nowa para butów, sukienka, nowy kosmetyk czy wyjście do kina.

Redakcja extrasmall.pl