Koszula jest jednym z podstawowych elementów męskiej garderoby i nic w tym dziwnego, ponieważ może być wykorzystywana w tworzeniu wielu stylizacji. Celem zapewnienia trwałości i estetycznego wyglądu tej części garderoby należy ją odpowiednio prać. Jak prać koszule męskie, aby długo służyły i elegancko się prezentowały?
Koszule w męskiej garderobie
Koszule męskie to niezwykle popularny produkt na rynku odzieżowym na całym świecie. Koszule mają charakter ponadczasowy i towarzyszą nam od tysięcy lat, ciesząc się niesłabnącym powodzeniem. Zakłada się, że pierwowzorem koszuli jest tunika noszona przez przedstawicieli koczowniczych plemion żyjących w Azji Środkowej, która została kolejno przejmowana przez Sumerów, Babilończyków, Semitów i Egipcjan. Sposób wytwarzania koszul oraz ich fasonów na przestrzeni lat ulegał ewolucji. Obecnie koszula jest ubraniem o prostym fasonie, szytym z różnorodnych tkanin, noszonym często w towarzystwie marynarki czy krawatu.
Rodzaje koszul męskich
Współczesne sklepy odzieżowe oferują nam różne rodzaje koszul męskich, do których należą m.in.:
- koszula Oxford cloth button down (OCBD), produkowana z bawełny oksfordzkiej gwarantującej komfort cieplny i nieformalny, ale elegancki wygląd całej stylizacji,
- koszula Winchester, posiadająca eleganckie mankiety zazwyczaj w kolorze białym, które nadają klasy. Ten typ koszuli, z uwagi na jej oficjalny wizerunek, przeznaczony jest na specjalne wyjścia,
- koszula Vichy (gingham), której cechą charakterystyczną jest materiał w kratkę łączący kolor biały z innym kolorem,
- koszula pin collar, odznaczająca się klasycznym kołnierzem wzbogaconym elegancką spinką utrzymującą krawat we właściwym położeniu,
- koszula nieformalna, do której przypisuje się wszystkie koszule pasujące do luźnych stylizacji.
Wybierając koszulę, warto poprosić o fachową poradę sklep odzieżowy, za pomocą którego dopasujemy koszulę do garnituru, okazji czy typu sylwetki mężczyzny.
Jak dbać o męskie koszule?
Jedną z najważniejszych czynności mających na celu dbanie o stan odzieży jest jej oczyszczanie, które zazwyczaj sprowadza się do prania. Chcąc wyprać koszulę, możemy zanieść ją do pralni, jednak w większości przypadków jest to zbyteczne. Zamierzając prać jakąkolwiek część garderoby, powinniśmy zapoznać się z zaleceniami producenta znajdującymi się na wszywce lub skonsultować się ze sklepem odzieżowym, w którym koszula została kupiona.
Jak wyprać koszulę?
Podejmując się prania koszuli, należy uwzględnić przede wszystkim to, z jakiego materiału została ona wykonana. Koszule męskie można spokojnie prać za pomocą pralek automatycznych, które są obecnie wyposażone w różnorodne programy piorące. Na rynku dostępne są koszule z takich materiałów jak:
- bawełna, przy jakiej można stosować dowolną temperaturę prania, uzależnioną od poziomu zabrudzenia tkaniny,
- poliester, wymagający w praniu temperatury 60 stopni,
- satyna, dla której zaleca się temperaturę od 40 do 60 stopni,
- jedwab, który z uwagi na swoją delikatność można prać w temperaturze nieprzekraczającej 30 stopni,
- len, w przypadku którego pierwsze pranie powinno odbyć w się temperaturze 30 stopni, a kolejne w 40,
- flanela, którą należy prać w temperaturze 40 stopni.
W praniu koszul istotne jest, aby wcześniej posortować je kolorystycznie, co ma przeciwdziałać nieestetycznym zabarwieniom jasnych tkanin ciemnymi pigmentami. Warto pamiętać, że białe koszule należy zawsze prać osobno.
Ważny jest również dobór preparatów piorących, który zależny jest od rodzaju materiału i koloru ubrania. Na rynku dostępne są rozmaite detergenty, które łączą w sobie właściwości piorące z pielęgnacyjnymi. Po wyciągnięciu odzieży z automatu trzeba zadbać o jej odpowiednie rozwieszenie. Celem uzyskania pożądanego kształtu zaleca się, aby umieścić koszule na wieszakach. Kiedy koszule są już dostatecznie suche, można zająć się ich prasowaniem. Temperaturę prasowania, podobnie jak temperaturę prania, ustawia się zgodnie z zaleceniami producenta lub dopasowuje do rodzaju tkaniny. Dzięki tym prostym zabiegom sprawimy, że odzież posłuży nam przez wiele lat.