Kalosze wędkarskie – tak właściwie po co?

Wiele osób słysząc o kaloszach wędkarskich zastanawia się, czy to po prostu nie jakiś głupi wymysł, aby tylko podwyższyć cenę za pomocą frazy „wędkarskie” nadającą im elitarność i specjalizację. Przecież można kupić zwykłe, tanie „gumiacze” i będą one pełniły dokładnie te same funkcje niższym kosztem. Jednakże nic bardziej mylnego, wersje wędkarskie różnią się od swoich klasycznych odpowiedników pod wieloma względami, o czym dowiecie się z niniejszego tekstu.

Wygoda

Klasyczne, gumowe kalosze, które najczęściej można było spotkać w sklepach, nie były zbyt komfortowe. Ich materiał (kauczuk) był kompletnie pozbawiony elastyczności, przez co ogromnie traciły na wygodzie, a też dobranie odpowiedniego rozmiaru bywało czasochłonne ze względu na ich sztywność i brak rozciągliwości. Kalosze wędkarskie wyróżnia fakt, że są zrobione przynajmniej z PVC, a coraz większa ilość także z pianki EVA wyróżniającej się jeszcze większą lekkością, czasami rzędu nawet kilograma. Produkty z tych materiałów posiada już chyba każdy szanujący się producent obuwia wędkarskiego. Oba materiały, poza tym, że doskonale wywiązują się ze swoich zadań dotyczących ochrony, czy to przed wilgocią, czy też niskimi temperaturami, z którymi spotyka się podczas wędkowania, to ogromnie zwiększają komfort użytkowania, co jest istotne, jeśli chcemy czerpać przyjemność z tego, co robimy.

Użytkowanie na co dzień 

Jeśli poza wędkowaniem macie też inne pasjonujące zajęcia, takie jak spacery w deszczu czy prace ogrodowe, czy też jakieś dłuższe piesze wędrówki, to kalosze wędkarskie, mimo swojej nazwy, także idealnie nadadzą się do tych czynności. Przemawia za nimi po prostu komfort ich użytkowania. Najczęściej są stosunkowo lekkie, co przy dłuższym czasie okazuje się niezwykle odczuwalne, ponieważ w cięższych warunkach waga butów potrafi bardzo mocno utrudnić jakiekolwiek poruszanie się. Jeśli kalosze dodatkowo są ocieplane, co można spotkać już w większości modeli na rynku, to nawet najniższe temperatury będą nam niestraszne, a te zbliżają się obecnie wielkimi krokami, więc warto być przygotowanym na najgorsze warunki. 

Jak mogliście się już przekonać, kalosze wędkarskie nie są tylko wymysłem, a produktem, który rzeczywiście może mocno ułatwić nam jakąkolwiek pracę w miejscach, gdzie styczność z wilgocią jest na porządku dziennym. Jeśli cenimy swój komfort i zdrowie, bo kontakty z wilgocią mają często odzwierciedlenie w słabszym samopoczuciu, to zdecydowanie powinniśmy chociażby rozważyć ich zakup, bo najzwyczajniej w świecie nie mają one większych minusów.

Redakcja extrasmall.pl