Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Spokojny i bezpieczny sen twojego dziecka to klucz do udanego dnia. Niewyspany maluszek nie chce z nami, rodzicami współpracować. Jest marudny, płaczący, z awersją do zabawy. Wyspane dziecko z chęcią się bawi sam lub z rodzicami, jest skory do aktywności, nie płacze, słowem jest szczęśliwy i radosny. A jak mówi polskie powiedzenie: szczęśliwe dziecko to szczęśliwa mama i tata. Jak zatem zadbać o zdrowy sen dziecka?

Po pierwsze kluczowym w zdrowym i spokojnym śnie dziecka jest odpowiednie przygotowanie maluszka do snu. Dziecko przed snem należy wyciszyć. Zaleca się by co najmniej dwie godziny przed snem nie włączać dziecku bajek w telewizji, na tablecie czy telefonie. Nasza pociecha powinna wyciszyć się przy swoich ulubionych zabawkach lub przed książką z bajkami bez przemocy. Kluczem do osiągnięcia wyciszenia jest monotonny plan dnia, którego co dziennie dziecko i cała rodzina będą się do niego stosować. Harmonijny plan dnia daje dziecku poczucie bezpieczeństwa, jego organizm dokładnie wie co o jakiej porze się wydarzy. Nie zawsze jest to możliwe ale warto spróbować dla swojego i dziecka spokoju.

Po drugie wystrój pokoju. Tak, to istotny element. Zbyt duża ilość kolorów, zwłaszcza tych jaskrawych utrudnia dziecku wyciszenie się, uzyskanie spokoju. Należy także unikać głośnych rzeczy w pokoju dziecka, typu głośne zabawki, które znienacka się włączają lub zegar z głośną kukułką. Te wszystkie elementy mogą nie potrzebnie dziecko budzić, przerywając mu sen, co jest dla niego bardzo niekorzystne. W przypadku małych dzieci istotną rolę odgrywa nocne oświetlenie. Pomocne mogą okazać się lampki nocne, projektory nocnego nieba z gwiazdami i księżycem oraz mini lampeczki led. Na rynku jest wiele modeli oświetlenia, jakie poleca się przy maluszkach. Jednak warto unikać tych, które mają ruchome obrazki, bowiem one odwracają uwagę maluszka, rozpraszają go i mogą utrudniać mu spokojne usypianie.

Po trzecie dobrze zagospodarowane miejsce do spania dziecka. Istotnym tu elementem jest łóżko i odpowiedni materac dla dziecka. Materac i łóżko nie mogą być zbyt małe jak na potrzeby dziecka. Wiele się słyszy, że dziecko trzy lub czteroletnie nadal śpi w łóżeczku dla noworodka. Dla przypomnienia takie łóżeczko ma 120 cm długości. Jest to zdecydowanie za małe łózko. Dzieci starsze, które już samodzielnie śpią powinny spać w łóżku dedykowanym dla starszaków, o długości co najmniej 140-160 cm. Ostatnim elementem jest odpowiednio dobrana pościel. Najlepiej dziecku się śpi pod pościelą z motywem jego ulubionej postaci. Warto zabrać maluszka na zakupy by sam sobie wybrać swoją wymarzoną pościel. Z całą pewnością, pod taką pościelą będzie mu się spało najlepiej.

spadental.pl

Redakcja extrasmall.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.