Spacer z dzieckiem – porady dla rodziców

Spacer z dzieckiem powinien być stałym punktem codziennego życia. Każdy maluch potrzebuje regularnych wyjść na świeże powietrze dla prawidłowego rozwoju. O czym pamiętać, wybierając się na spacer z dzieckiem? Jak zaplanować wyprawę poza dom?

Wybór odpowiedniej pory

Aby spacer z dzieckiem przebiegł bez zakłóceń, należy wybrać odpowiednią porę na tego typu aktywność. Każdy rodzic dobrze zna swoją pociechę oraz codzienną rutynę, dlatego sam musi określić, które momenty dnia są najlepsze na wyjście z domu. Na pewno na spacer należy wybrać się po posiłku – głodny maluch z pewnością będzie rozdrażniony i niespokojny. W przypadku niemowląt zazwyczaj pora spaceru łączona jest z czasem drzemki. Małe dzieci uwielbiają spać w wózku, dlatego warto wykorzystać te chwile na relaks malucha.

Warunki atmosferyczne a ubiór

Przed każdym wyjściem należy skontrolować aktualną pogodę i sprawdzić prognozę na kolejne 2 godziny. Nie należy bać się upału ani mrozu – na spacer z dzieckiem wystarczy dobrać adekwatny do warunków atmosferycznych ubiór. W cieplejsze dni należy unikać przegrzania, zaś zimą zadbać nie tylko o ciepły kombinezon, czapkę i szalik, ale też śpiworek, który dodatkowo ochroni przed chłodem. Przed wyjściem należy zmienić maluszkowi pieluszkę i zdjąć te elementy stroju, które są wilgotne. W zimowe dni trzeba nałożyć na buzię malucha krem ochronny, natomiast latem – preparat z filtrem UV zabezpieczający ciało przed parzeniami słonecznymi. Wychodząc z domu, najpierw należy ubrać siebie, a dopiero potem dziecko. Odwrotna kolejność sprawi, że maluszek spoci się, a późniejszy kontakt z wiatrem czy chłodem może wywołać przeziębienie.

Co zabrać na spacer z dzieckiem?

Każdy doświadczony rodzic wie, że na spacer z dzieckiem warto wziąć kilka ważnych rzeczy, które często przydają się nawet w najmniej spodziewanej sytuacji. Do torby należy wrzucić pieluszkę, chusteczki nawilżane, smoczek oraz butelkę z piciem. Jeśli wyjście potrwa dłużej, a dziecko ma już rozszerzoną dietę, można zabrać drobną przekąskę czy mały deserek w wygodnym opakowaniu. Latem nie należy zapominać o nakryciu głowy. Do wózka warto wrzucić także folię przeciwdeszczową i kocyk. Na spacerze przydać może się również ulubiona zabawka.

Gdzie iść na spacer z dzieckiem?

Miejsce spaceru uzależnione jest od okolicy domu, jednak w miarę możliwości należy wybierać rejony ciche, spokojne i pozbawione ulicznego hałasu oraz spalin. Najlepszą opcją są wszelkie tereny zieleni, lasy i parki. Spacer z dzieckiem w otoczeniu drzew to nie tylko szansa na ładne widoki, świeże powietrze i kontakt z naturą, ale również również na ochronę przed intensywnym słońcem podczas upałów. Nieco starsze maluchy warto zabierać również tam, gdzie przebywają rówieśnicy, czyli np. na place zabaw.

Redakcja extrasmall.pl