Jak wybierać ekspres do kawy?

Polacy coraz częściej i chętniej sięgają po kawę, a zarazem kultura jej picia, po latach, zaczyna być stopniowo odtwarzana. Poza aromatem, smakiem i odpowiednim podaniem kawy wielu konsumentów zwraca uwagę na sposób palenia, gatunek ziaren i metodę parzenia tego najsłynniejszego na świecie napoju. W związku z powyższymi tendencjami wzrasta również zainteresowanie ekspresami do kawy, a coraz więcej gospodarstw domowych może się pochwalić obecnością dobrej jakości ekspresu, przygotowującego pyszną kawę bez wychodzenia do kawiarni.

Chcąc wybrać ekspres do kawy, mogący zaspokoić oczekiwania kawosza, należy w pierwszej kolejności, odpowiedzieć na pytanie – jaki ekspres do kawy będzie mi odpowiadał? Ponieważ wybór na rynku jest bardzo duży dobrze jest wyznaczyć kilka kryteriów wyboru.

Najpopularniejszym rodzajem ekspresu do kawy jest ekspres przelewowy. Jego niewątpliwą zaletą będzie niska cena gdyż urządzenie to nie jest skomplikowane technologicznie. Składa się ono ze zbiornika na wodę, systemu przepływowego do podgrzewania wody, dozownika wyrzucającego wodę na kawę oraz drippera i dzbanka, do którego powstały napój skapuje. Ekspresy przelewowe posiadają jedną zasadniczą wadę – mogą przygotować tylko jeden rodzaj kawy. Tym niemniej, jeśli jesteś wielbicielem kawy przelewowej, cenisz sobie prostą obsługę ekspresu, a na filiżankę espresso lub macchiato wolisz wybrać się do kawiarni – taki ekspres spełni twoje oczekiwania. Co więcej, w posiadanie ekspresu przelewowego możesz wejść inwestując w urządzenie kwotę około 100 złotych.

Jeśli jednak interesuje cię możliwość wyboru typu przygotowywanej kawy warto rozważyć, droższy, ekspres ciśnieniowy. Pośród ekspresów tego rodzaju można spotkać ekspresy kolbowe i automatyczne. Pierwsza grupa to modele dla prawdziwych koneserów smaku kawy pozwalające na przygotowanie napoju o różnych parametrach dotyczących intensywności naparu, jego smaku czy objętości. Ekspresy kolbowe są obsługiwane ręcznie i umożliwiają zaparzenie zupełnie niepowtarzalnej kawy. Druga grupa, czyli ekspresy automatyczne, jest skierowana do osób zainteresowanych wysokiej jakości kawą przy niewielkim nakładzie pracy. Obsłużenie tego typu ekspresu jest dziecinnie proste, a zarazem uzyskany napój zadowoli gusta smakoszy. Aby przyrządzić kawę wystarczy napełnić zbiornik na wodę, wsypać ziarna kawy do ekspresu, a następnie wybrać rodzaj naparu. W przypadku wyboru ekspresu do kawy dobrze będzie również zwrócić uwagę na jego moc, łatwość czyszczenia, intuicyjność użytkowania oraz głośność pracy.

Redakcja extrasmall.pl