Tajemnicza siła pierwszego wrażenia

Psychologowie zastanawiają się nad jego fenomenem od lat, a aplikanci podczas rozmów kwalifikacyjnych za wszelką cenę chcą, by było jak najlepsze. Pierwsze wrażenie, bo o nim mowa, to zespół czynników kształtujących opinię innych ludzi na nasz temat. Czym dokładnie jest i co robić, by zrobić dobre wrażenie?

Ujęcie naukowe

Już na początku XX wieku psychologowie opracowali pojęcie pierwszego wrażenia na podstawie badań kontaktów społecznych. Z tych naukowych kwerend wynika, iż efekt pierwszego wrażenia najczęściej kształtuje się w osobie oceniającej przy pierwszym spotkaniu z ocenianą osobą, na podstawie cech wyglądu oraz sygnałów niewerbalnych.

Do wyglądu zalicza się tu zarówno sylwetka ciała, jak i ubiór. W poczet sygnałów wchodzi gestykulacja, ruchy twarzy i detale, takie jak drżenie dłoni, odwracanie wzroku. Następnym czynnikiem jest mowa, zarówno barwa, ton naszego głosu jak i zasób słów. Ocenia się, iż wspomniane czynniki odpowiadają za 75% postrzegania nas przez innych. Z czasem po dłuższym poznaniu ocena może się zmienić, jednak pierwsze wrażenie zawsze pełni ważną funkcję

Fakty nie mity

Pierwsze wrażenie ważne jest w wielu sytuacjach życia. Rozmowa o pracę, randka, impreza czy pierwszy dzień w nowej szkole. W każdym z tych miejsc spotykamy nowych ludzi i wszędzie chcemy wypaść jak najlepiej by osiągnąć pewne korzyści lub po prostu stać się lubianym. Mitem jest jednak to, że dobre pierwsze wrażenie determinuje naszą przyszłość. Absolutnie tak nie jest bowiem wszystko da się odwrócić, prawdą jest jednak, iż od pierwszego wrażenia wiele zależy i dlatego warto się doń przyłożyć.

Pierwsze wrażenie mimo, że pojawia się niejako naturalnie, może być przez nas w pewien sposób kreowane. Wystarczy mieć nad sobą kontrolę i stosować się do kilku wskazówek. Nie oznacza to jednak udawania kogoś kim się nie jest. Zawsze należy być sobą i nie ukrywać swoje prawdziwego ja, mając na uwadze kilka działań poprawiających odbiór własnej osoby przez innych.

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Przede wszystkim należy wyglądać schludnie i w uporządkowany sposób. Zadbana twarz, ułożona fryzura i dobry ubiór pełnią tu niebagatelną rolę. Do zrobienia dobrego wrażenia na innych niezbędna jest też kontrola własnych gestów i zachowań. Należy utrzymywać z nowo poznawanymi osobami kontakt wzrokowy, odpowiadać spokojnie i zdecydowanie oraz więcej słuchać niż mówić. Ważnym czynnikiem jest uśmiech, nikt nie lubi ludzi naburmuszonych i melancholijnych. Warto więc otwarcie i pogodnie nawiązać rozmowę.

Jeśli natomiast wybieramy się na umówione spotkanie kluczowa jest punktualność. Przychodząc na czas dajemy drugiej stronie sygnał, że traktujemy ją poważnie i szanujemy czas swój i innych. Takie podejście zapewnia sukces i gwarantuje zrobienie dobrego pierwszego wrażenia, które z kolei ułatwia osiągnięcie sukcesów na polu zawodowym i prywatnym.

Redakcja extrasmall.pl