Jak leczyć odleżyny na pośladkach?

Temat: Jak leczyć odleżyny na pośladkach?”odlezyny na posladkachopatrunki na odleżyny na pośladkachodleżyny na pośladkach leczenie””https://chlonne24.pl/opatrunkihttps://chlonne24.pl/seni-care-krem-ochronny-z-tlenkiem-cynku-200-ml

Jak leczyć odleżyny na pośladkach?

Osoby mające ograniczoną zdolność ruchową, bądź takie, które z powodu różnych schorzeń spędzają większość czasu w łóżku, mają tendencję do powstawania odleżyn. Najczęściej pojawiają się one również przy stosowaniu nieodpowiednich wyrobów chłonnych i braku odpowiedniej higieny. Opiekunowie osób leżących powinni więc zwrócić na to szczególna uwagę. Odleżyny pojawiają się bardzo często w okolicy pośladków i powodują dyskomfort, a nawet i ból. Wobec tego jak leczyć odleżyny na pośladkach?

Czym są odleżyny?

Nasza skóra jest jednym, z największych organów naszego organizmu. Chroni ona nasze narządy wewnętrzne nie tylko przed uszkodzeniami, ale także przed czynnikami zewnętrznymi. Okazuje się jednak, że jest ona dość delikatna i podatna na wszelkie, niekorzystne warunki. Odleżyny, które pojawiają się na skórze osoby leżącej, to nic innego jak uszkodzenie jej tkanek, a także tkanek z nią sąsiadujących. Zwykle odleżyny powstają w wyniku długiego i trwałego nacisku na podłoże, a to z kolei prowadzi do niedokrwienia. Wówczas rozwija się martwica tkanek. Jak już zostało to wspomniane, odleżyny dotykają najczęściej osób leżących, a także otyłych. Większa waga, również powoduje większy nacisk na tkanki skóry. Warto również wiedzieć, że w przypadku osób niepełnosprawnych ruchowo najczęściej pojawiają się odleżyny na pośladkach.

Odleżyny na pośladkach- leczenie

Leczenie odleżyn na pośladkach jest dość trudne. Warto więc na samym początku skupić się na ich profilaktyce. Opiekunowie osób niepełnosprawnych ruchowo, zawsze powinni pamiętać o:

  • częstej zmianie wyrobów chłonnych i ich odpowiednim dopasowaniu- wyroby chłonne, które można nabyć na chlonne24.pl są wykonane z delikatnego materiału. Jednak nagromadzenie się moczu i brak odpowiedniej higieny, może doprowadzić do powstania odleżyn.
  • częstej zmianie pozycji osoby leżącej- zredukuje to nacisk na tkanki skóry w jednym miejscu
  • częstej zmianie pościeli- dzięki temu skóra będzie mniej narażona na kontakt z kurzem i bakteriami
  • częstym wietrzeniu pomieszczenia- skóra wówczas będzie miała okazję do tego, żeby „oddychać”

Jeśli jednak odleżyny na pośladkach już się pojawią, wówczas trzeba wdrożyć odpowiednie leczenie. Przede wszystkim powinno się zastosować specjalne opatrunki na odleżyny na pośladkach. Takie opatrunki pozwalają zabezpieczyć ranę i uchronią ją przed ewentualnym dalszym zakażeniem, które może rozszerzyć obszar martwicy tkanek. Oczywiście o odleżyny na pośladkach trzeba również odpowiednio zadbać. Pielęgnacja specjalnymi środkami przyczyni się do szybszego wygojenia się rany. Niezbędna może okazać się maść z tlenkiem cynku. Cynk ma bowiem właściwości obsuszające, więc odleżyny powinny przyschnąć i powoli się zagoić. Niemniej jednak w momencie gojenia, niezwykle istotne staje się również nawilżanie. W leczeniu odleżyn na pośladkach przydadzą się więc dedykowane temu kremy ochronne i pielęgnacyjne.

Specjalistyczne rozwiązania na leczenie odleżyn

Rynek medyczny oferuje obecnie szeroki wybór środków, które nie tylko będą pomagać w leczeniu odleżyn, ale przede wszystkim będą także zapobiegać ich powstawaniu. Warto szczególną uwagę zwrócić na materace oraz poduszki przeciwodleżynowe. Poduszki przeciwodleżynowe będą świetnym rozwiązaniem na odleżyny na pośladkach w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Z kolei materace przeciwodleżynowe sprawdzą się w przypadku osób, które utraciły zdolności ruchowe w wyniku wypadku lub niepełnosprawności i spędzają cały czas w łóżku. Z pewnością takie środki przyczynią się również do profilaktyki odleżyn.

Redakcja extrasmall.pl