„Nie rezygnuj z czegoś tylko dlatego, że wymaga to czasu. Czas i tak upłynie.” To słowa, które najbardziej motywują mnie do działania. Zwłaszcza jesienią, kiedy najchętniej zawinęłabym się w koc z kubkiem gorącej herbaty i książką. Mając taką perspektywę w głowie ciężko jest zmusić organizm do wskoczenia w sportowe ubrania czy odnaleźć w sobie motywację do dbania o siebie. Jak sobie radzę z jesiennym spadkiem motywacji? Moje sposoby na znalezienie czasu dla siebie znajdziecie poniżej. Zapraszam do dalszej części posta.


extrasmall-pl-jak-znalezc-czas-dla-siebie


Miej plan

Jeśli Twoim problemem w dbaniu o siebie jest brak systematyczności, to moja rada jest jedna – przygotuj sobie plan. Wystarczy spisać na kartce, w telefonie czy kalendarzu, że w poniedziałki, środy i piątki robisz maseczkę, w soboty malujesz paznokcie, a we wtorki, czwartki i niedziele ćwiczysz. Później tylko odhaczasz wypełnione pozycje z listy. Po jakimś czasie powinno Ci wejść w nawyk dbanie o siebie w poszczególne dni i lista nie będzie potrzebna.


extrasmall-pl-jak-znalezc-czas-dla-siebie-baza-i-odzywka


Działaj od razu

Jest to zasada, którą nawet mi nie raz jest ciężko przestrzegać, ale wiem że działa w 100%. Chodzi o to, żeby wracając z pracy lub szkoły do domu zrobić od razu to o czym pomyślałyśmy. Przykładowo, jeśli pomyślałaś że po powrocie zrobisz maseczkę i zmyjesz odpryśnięty lakier do paznokci, to w domu zrób to od razu. Nie siadaj przed komputerem, bo nagle okaże się, że straciłaś kilkadziesiąt minut na oglądanie Facebooka. Tak samo sprawa się ma z ćwiczeniami. Najlepiej od razu przebrać się w strój do ćwiczeń, naszykować wodę, buty itp. Dzięki temu „przygotowujemy” mózg do konkretnego działania.


extrasmall-pl-jak-znalezc-czas-dla-siebie-pielegnacja


Wyznaczaj sobie realne cele i je wizualizuj

Warto się zastanowić, czy nasze postanowienia są realne. Oczywiście każdy (kto potrzebuje) by chciał schudnąć w miesiąc 6 kg czy z dnia na dzień stać się mistrzem jogi i robić szpagat. Wiadomo, że zdrowe odchudzanie to około 2-3 kg miesięcznie, a jeśli ktoś nigdy wcześniej nie miał do czynienia z jogą, to nie będzie w stanie wykonywać niektórych pozycji bez odpowiedniej praktyki. Tak samo jest ze szpagatem, jeśli nigdy Wam nie wychodził, nie ma się co zrażać, ale proces rozciągania się może potrwać nawet do 6-ciu miesięcy. Dlatego warto sobie uzmysłowić, ile możemy z siebie dać, a później w chwilach zwątpienia wizualizować swoje cele.


extrasmall-pl-jak-znalezc-czas-dla-siebie-paznokcie


Nie porównuj się do innych

Zwłaszcza kobiety szybko tracą motywację, kiedy pomimo starań rezultaty nie przychodzą tak szybko jak u innych. A przecież każda z nas jest inna, u każdej pewne procesy zachodzą w swoim tempie. Sama z przyjemnością oglądam zdjęcia tych, którzy osiągnęli więcej niż ja, bo dla mnie takie osoby to inspiracje. Podziwiam ich determinację i ciężką pracę, to ile serca wkładają w to co robią. Świetnym miejscem do szukania takich inspiracji jest właśnie Instagram. Pamiętajcie jednak o wyznaczaniu sobie realnych celów, a później konsekwentnie dążcie do swoich marzeń.


extrasmall-pl-jak-znalezc-czas-dla-siebie-maska-w-plachcie


Metoda małych kroczków

Kiedy jestem przytłoczona nadmiarem rzeczy, które mam do zrobienia, zatrzymuję się na chwilę i określam priorytety. Wybieram to, co jest najważniejsze i powoli zaczynam działać krok po kroku. Nie ma sensu brać się za 10 rzeczy na raz, bo prędzej czy później któraś nie wypali, motywacja spadnie. Czyli jeśli chcecie zacząć zdrowo się odżywiać, ćwiczyć i jeszcze planujecie przebiec maraton, to sugerowałabym, żeby zmiany w swoim życiu wprowadzać etapami. Najpierw nauczyć się zdrowo jeść, później zacząć ćwiczyć, a na koniec trenować dłuższe biegi. Jeśli rzucicie się od razu na głęboką wodę, jest duża szansa,że po tygodniu zabraknie Wam pary i zrezygnujecie ze wszystkiego. A to przecież nie o to chodzi.

Ciekawa jestem co Wy robicie, aby znaleźć motywację i czas na dbanie o siebie? Co Was motywuje najbardziej?

9 komentarzy