Umiejętność odmawiania bez poczucia dyskomfortu to coś, co może całkowicie odmienić nasze życie. Bycie asertywnym nie oznacza bowiem, że jesteśmy samolubni, tylko że dbamy o siebie i umiemy postawić granicę między tym, co nazywamy pomocą, a wykorzystywaniem. Jest coś trudnego w  mówieniu innym „nie” , coś co powoduje, że ciężko przechodzi nam to przez usta. Czy to w pracy, czy przyjaciółce czy w jakiejkolwiek innej międzyludzkiej relacji. Przecież tylko dlatego, że moglibyśmy coś zrobić, nie znaczy, że musimy to robić. Czy Wasza odpowiedź, gdy ktoś prosi o coś, na co nie macie ochoty to zazwyczaj „noo….może…sama nie wiem”? Jeśli tak, to zapraszam do przeczytania poniższych punktów, które być może pomogą Wam stać się asertywnymi bez poczucia winy. Pamiętajcie, że Wasz czas jest najcenniejszą rzeczą, którą macie, dlatego zadbajcie o siebie i jeśli potrzebujecie odpocząć, nauczcie się odmawiać raz na jakiś czas.


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-cala-sylwetka


Bądź konkretna

Chcesz odmówić, ale nie chcesz być niegrzeczna? Niech Twoja odpowiedź będzie krótka i trafiająca w sedno. Nie musisz się tłumaczyć ze swoich decyzji. Powiedz po prostu: Miło, że pytasz, ale obawiam się, że nie będę w stanie tego zrobić.


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-torebka-zara


Proponuj inny termin

Twoja najlepsza koleżanka stęskniła się i chce się z Tobą zobaczyć, jednak Ty musisz następnego dnia wstać rano do pracy i wiesz, że po takim spotkaniu będziesz zmęczona. Powiedz jej, że bardzo chętnie się z nią spotkasz, ale w weekend, bo w tygodniu zwyczajnie nie masz na to czasu. Jeśli to prawdziwa koleżanka, to zrozumie. Tak samo wygląda sprawa, jeśli ktoś prosi Cie o pomoc, a Ty w tym czasie nie możesz czegoś zrobić. Zaproponuj, że zrobisz to wtedy, kiedy Tobie będzie pasowało. ” Z wielką chęcią pomogę Ci w tym, ale jestem zajęta do końca tygodnia. Możemy się umówić w przyszłym?”.


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-warszawa


Zaproponuj kogoś innego

Jeśli jesteś wiecznie zajętą pszczółką, ale znasz wiele osób, które mają różnorakie zdolności, spróbuj przedstawić ich osobie, która szuka pomocy. Np. „Niestety nie mogę upiec dla ciebie tortu (wydziergać swetra, wyprowadzać psa itp), jednak moja koleżanka ma sporo wolnego czasu i uwielbia piec ciasta (szydełkować/hodować kwiaty/projektować mieszkania), przedstawię Ci ją.”


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka


Zapytaj o inny dzień

Jeśli masz pierwszy wolny weekend od dawna, a ktoś właśnie próbuje Ci go zająć powiedz grzecznie, że nie możesz, ponieważ masz już plany. Nie idź na kompromis, po prostu zaproponuj inną datę.

Bądź uprzejma

Bądź zawsze uprzejma, ale staraj się żeby Twoje argumenty były proste i krótkie. Bez zbędnego rozwodzenia się co i dlaczego. Powiedz po prostu: „To bardzo miłe, że o mnie pomyślałeś, ale niestety tego dnia jestem zajęta/ mam inne plany.”


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-biala-bluzka-mango


Kiedy to nie jest Twoja praca

Odmawiaj, kiedy wiesz, że to, o co cie proszą nie należy do twoich obowiązków. Owszem są sytuacje kiedy trzeba komuś pomóc, ale należy umieć je rozróżnić od wyzyskiwania. Jeśli czujesz się wyzyskiwana – odmawiaj. Kiedy wiesz, że nie jesteś w stanie czegoś zrobić, powiedz nie. Zwyczajne „Dziękuję, ale obawiam się, że nie jestem w stanie tego zrobić” nic więcej. Bez wyjaśnień i tłumaczeń.


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-bialy-top


Są ważni i ważniejsi

Pamiętaj też, że  to Ty jesteś najważniejsza. Jeśli czujesz, że za moment padniesz ze zmęczenia, bądź szczera ( również ze sobą)  powiedz, że więcej nie dasz rady. Dbaj o siebie. Zawsze pamiętaj też, że dla Ciebie najważniejsi są bliscy. Jeśli chcesz spędzić swój wolny czas z rodziną a nie na firmowym pikniku powiedz:  „Przykro mi, ale wolny weekend spędzam z rodziną”.


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-i-okulary


Kup sobie czas i przeczekaj emocje

Jeśli nie jesteś pewna, czy chcesz to zrobić nie odpowiadaj od razu. Powiedz coś w stylu” przemyślę to i dam Ci odpowiedź wkrótce” Pamiętaj, że to nie jest to samo co „zrobię to”. Zanim odpowiesz na maila, komentarz – daj sobie czas na to by się zastanowić, czy faktycznie musisz odpowiadać na to pytanie? Czasami po prostu wystarczy pomilczeć i poczekać.


extrasmall-pl-i-bezowa-spodniczka-od-tylu


Umiejętność odmawiania to potężne narzędzie w naszych ustach. Czy przypominacie sobie sytuację, kiedy zamiast tak, powiedzieliście nie?

Ubierz się podobnie:extrasmall-pl-i-stroj-dnia-ubierz-sie-podobnie-bezowa-spodnica

Spódnica – Kozacki Mops Bluzka – Vero Moda Torebka – Mango Sandały – Pepe Jeans Zegarek – Topshop Bransoletka – Sweet deluxe
5 komentarzy