Przez wiele lat były szczytem bezguścia i kiczu. Od jakiegoś czasu zauważamy powrót zabawnych, świątecznych swetrów. Moim zdaniem, moda na te swetry zaczęła się mniej więcej w okolicach wypuszczenia pierwszej części przygód Bridget Jones i słynnego świątecznego swetra Marca Darcy. Świąteczne swetry co roku wracają w wielkim stylu i mam wrażenie, że z roku na rok oferta jest coraz większa. Są skierowane głównie do tych osób, które mają dystans do własnego wyglądu i lubią bawić się modą.

Swetry ze świątecznymi elementami to jeden z wynalazków Amerykanów. Początkowo świąteczne dekoracje były tylko na ubrankach dla dzieci, ale z biegiem czasu trafiły również do kolekcji dla dorosłych. Przyjęte zostały z mieszanymi uczuciami i z dużą dozą ostrożności. W latach osiemdziesiątych w amerykańskim serialu „Bill Cosby Show” jeden z głównych bohaterów – Bill chodził właśnie w takich swetrach. Obecnie motyw świąteczny podchwyciły chyba wszystkie sieciówki i jeśli chcemy się skusić na taki element garderoby, to wybór jest imponujący. Poniżej kilka przykładów:

Jak je nosić? Nie jest to łatwe zadanie, biorąc pod uwagę, że taki sweter stoi na pograniczu kiczu. Dobrymi sytuacjami do założenia takie swetra są wspólne wypady ze znajomymi w góry, gwiazdka w gronie przyjaciół czy, jeśli pozwala na to sytuacja, gwiazdka w pracy. Oczywiście, sweter z reniferem czy bałwankiem jest infantylny, ale trzeba potraktować go właśnie z przymrużeniem oka i dystansem. Jeśli brakuje nam odwagi, można postawić na swetry z norweskim wzorem, które też są synonimem zimy. Świąteczny sweter można zestawić z jeansami, rozkloszowaną spódniczką, wełnianą czapką z puchatym pomponem czy skórzanymi legginsami.


1.Only 2. Evans 3. Gap 4. HM 5. HM 6. HM 7. Camaieu 8. Jack&Jones 9. Tally Weijl

 

 

 

Brak komentarzy