Niewiele jest osób, które są rannymi ptaszkami z wyboru. Większość rannych ptaszków jest nimi z konieczności. Ja również należę do tej grupy. Mało kto lubi się zrywać bladym świtem, jednak wczesnego wstawania można się nauczyć. Jest kilka zasad, które nam to zdecydowanie ułatwią. Odkąd wprowadziłam je do swojego życia znacznie łatwiej mi wstać rano. W dni, kiedy wstaję do pracy toczę wewnętrzną walkę ze sobą, żeby wysunąć stopy spod kołdry. Własnie w te dni, kiedy rano nie mam ochoty wychodzić z łóżka próbuję sobie wytłumaczyć, że jednak to lubię. I gdy się zastanowię, to stwierdzam, że faktycznie lubię tę specyficzną ciszę o poranku, miękkie światło wschodzącego słońca, rześkie powietrze i aromat świeżo parzonej kawy. Wprowadziłam do swojego rytmu dnia punkty, które sprawiają, że rano budzę się zanim zadzwoni budzik i mój poranek nie jest taki straszny. Oto one, mam nadzieję że pomogą Wam w porannym wstawaniu.


  1. Jak sobie pościelesz tak się wyśpisz

1a


2a


Proces efektywnego wstawania zaczyna się tak naprawdę już wieczorem. Zacznij od urządzenia swojej sypialni w spokojnych kolorach, zadbaj o wygodne łóżko, poduszkę dostosowaną do tego jak lubisz spać. Niech to pomieszczenie będzie Twoją oazą spokoju, czystą i niezaśmieconą. Spryskaj wieczorem swoją poduszkę i pościel sprayem lawendowym albo zapal na chwilę aromatyzowaną świeczkę. Lawenda posiada szereg dobroczynnych właściwości zarówno leczniczych jak i relaksujących. Działa uspokajająco na skołatane nerwy. Wieczorna herbatka z dodatkiem lawendy doskonale wycisza po dniu pełnym zgiełku.


  1. Wyreguluj swój wewnętrzny zegar

3a


4a


Jeśli Twoja sypialnia jest już gotowa do tego, żeby w niej dobrze spać, to teraz czas na Ciebie. Ranne ptaszki mają określone godziny, w których kładą się spać, dzięki czemu są w stanie rano wstawać bez większych problemów. Policz sobie ile godzin chcesz spać ( najlepiej około 8) i połóż się do łóżka odpowiednio wcześniej. Ja chodzę spać około 22 i wstaję o 6 rano. Regulowanie wewnętrznego rytmu snu nie jest proste, zwłaszcza jeśli mamy w zwyczaju siedzieć po nocach. Żeby się przestawić, zacznij wyciszać się już około 21, wyłącz komputer, telewizor, odłóż telefon. Weź ciepłą kąpiel i się zrelaksuj. Zaparz sobie ziołową, relaksująca herbatę ( np. Pukka Night time). Połóż się do łóżka około 22, poczytaj książkę. Pierwsze dwa dni mogą być frustrujące, ale uwierz mi, Twój organizm się przyzwyczai i przy odrobinie samozaparcia zacznie sam domagać się snu w okolicach 22. Warto pilnować godzin zasypiania również w weekendy, będzie nam łatwiej wstać w poniedziałek.


   3. Zadbaj o ciszę i spokój


5a


6a


Nie możesz spać, bo sąsiedzi właśnie oglądają mecz Polska-Niemcy albo Twój współlokator akurat w nocy najchętniej korzysta z komputera? Jest na to sposób! Zainwestuj w opaskę na oczy i zatyczki do uszu. Opaskę można kupić np. w Zara Home albo w H&M, a zatyczki są dostępne w każdej aptece.


  4. Porzuć drzemki


Opcja drzemki w budziku nie jest twoim przyjacielem. Kiedy dzwoni budzik, Twoje ciało już wie, że się obudziłaś więc te kilka minut dłużej nie spowoduje, że się wyśpisz. Wręcz przeciwnie, im dłużej przestawiasz drzemkę, tym bardziej będziesz zaspana. Tak jak pilnujesz godziny pójścia spać, tak samo warto pilnować godziny pobudki i wstawać równo z budzikiem.


   5. Odstaw budzik


7a


OK, rozumiem, że rano trudno jest się oprzeć pokusie dodatkowych 5-ciu minut, czasami też muszę ze sobą walczyć. Jeśli masz z tym problem, spróbuj ustawić swój budzik na tyle daleko od łóżka, żeby musieć wstać do niego, jak zacznie dzwonić. A skoro już jesteś na nogach, napij się wody z cytryną, weź orzeźwiający prysznic i koniecznie zjedz śniadanie! ( Pomysły na śniadania znajdziesz w tym poście).


6. Rozsuń zasłony


8a


W nocy należy zadbać o wyłączenie sztucznych źródeł światła ( wszelkie lampki, migające światełka itp.). Natomiast rano dobrze jest wpuścić do sypialni jak najwięcej naturalnego światła. Zdrowa porcja witaminy D z samego rana jest dobra dla naszego wewnętrznego budzika, dając znać ciału, że pora wstawać. W naszym klimacie trudno o światło dzienne w zimowe poranki, widziałam natomiast specjalne budziki, które emitują światło zbliżone do światła dziennego i pomagają nam wstać.


7. Zachęć się


9a


Niech poranek będzie tą częścią Twojego dnia, na którą czekasz. Tak czy siak, musisz wstać rano, więc może warto zmienić sposób myślenia? Dlaczego by nie uczynić poranków czymś przyjemnym? Spróbuj dodać coś miłego do swojej porannej rutyny, czy to będzie długi prysznic z pachnącym żelem, 15-minutowa sesja jogi czy smakowite śniadanie, zrób coś, czego co rano nie będziesz mogła się doczekać.

Czy jesteś już rannym ptaszkiem? Podziel się swoimi sposobami na efektywne poranki w komentarzach!

25 komentarzy